Torsdag 9. Juni
Fredag 10. Juni
Lørdag 11. Juni
Søndag 12. Juni

Torsdag 9. Juni

Parader og åpninger
10:30-11:30 Barneparade – et samarbeid mellom Barnas kulturhus og Blikkenslagerlauget. Starter ved Barnas kulturhus.
16:30-17:30 Åpningsparade fra Festningskaien til Torgallmenningen.

Torgallmenningen
17:30-18:00 Åpningssermoni og konsert med Ung i Kor Vest og The Brazz brothers

Fisketorget
18:00-20:00 Bergen Beat Club og Bergen Country Music Club presenterer forskjellige band

Byvandring
17:45-20:00 «Bergen og Hanseatene» ved Egil Ertresvaag, start ved Hanseatisk museum

Jektefartsseminar
09:00-16:30 Jektefartsseminar, Bryggen Museum

Det Hanseatiske Museum
09:00-18:00 Omvisning hver hele time på norsk/engelsk/tysk/fransk/spansk. Familieoppgaver på mange språk

Schøtstuene
10:00-18:00 Åpent lokale

Bymuseet
10:00-16:00 Bryggens museum
09:00-16:00 Rosenkrantztårnet
10:00-16:00 Håkonshallen

Mariakirken
09:00-16:00 Åpen kirke, Inngang kr 50

BRYGGERIET – ZACHARIASBRYGGEN
22:30-02:30 Hansa Fest med Andy & Ronny fra Tirol

Program Kart NO

Fredag 10. Juni

Parader og åpninger
10:00 Åpning HansaMarket
07:30-20:00 HanseChef konkurranse
13:00-14:00 Brannhistorisk parade fra gamle brannstasjon til Hansamarkedet.
17:00-18:00 Buekorpsparade fra Hansamarkedet til Hansamarkedet.
18:00 Åpning HANSEartWORKS Rådhuset Foaje, v/ Julie Andersland, Bernd Saxe og Alfred Wübbena

Torgallmenningen
12:00-13:00 Bergen Studentersangforening, Sakala male voice choir og Imanta Valmiera choir
13:30-14:00 Chor und Orchester des Königin-Mathilde-Gymnasiums Herford
14:30-15:00 Folk dance ensemble Ligo
15:30-16:00 Kløver og SkarreR
16:30-17:00 Bergen internasjonale folkedansklubb
18:00-18:45 Sjøforsvarets Musikkorps med Frode Alnæs

Fisketorget
11:00-11:30 Al Medina
12:00-12:30 Stader Hafensänger
13:00-13:30 Kleine Besetzung Osterburger Blasmusikanten
14:00-14:30 Skaz
15:00-15:30 Nefta Lee
16:00-16:30 Namikatse
17:00-17:30 Sangforeningen EKKO
18:00-18:30 BKK koret
19:00-19:30 Bergen Shanty Kor

Fiskehjellen
10:00-10:30 Åpning av Hansamarked
11:00-11:30 Marken Barnehage
14:00-14:30 Chansemble 3einhalb
15:00-15:30 Kurt Ove Mæland
16:00-16:30 Wilga
17:30-18:00 Sofye
18:00-18:30 Myrna Braza
19:00-20:00 Hear me Roar

Mecklenburg-Vorpommern Dorf (Rostock)
11:00 – 11:30 DJ Karsten
13:00-13:30 Deventer Hanzesangers
14:00 -14:30 Music Theater
15:00 – 15:30 Music Theater
16:00 – 16:30 Imagine
17:00 – 17:30 Redningsselskapet 125 år Fjellkoret
19:00-19:30 Music Theater

Hanseatic Corner

11:30-12:00 Kammer Ensemble Lübeck
14:00-14:30 Pärnu Peiarid
15:00-15:30 Chor und Orchester des Königin-Mathilde-Gymnasiums Herford
16:00-16:30 Redningsselskapet 125 år Fjellkoret
17:00-17:30 Bergen Pipes and Drums
18:00-18:30 Slavekoret
19:00-19:30 Bryggesjauerne fra Dokkeskjærskaien

Bryggestredet
10:30-11:00 Blasorchester Feuerwehr Herford
13:30-14:00 Kammer Ensemble Lübeck
14:15-14:45 Kor e Politiet 
15:00-15:30 Samba Primeiro
16:30-17:00 Stader Hafensänger
17:30-18:00 Chor und Orchester des Königin-Mathilde-Gymnasiums Herford

Festningskaien
14:30-15:00 Stader Hafensänger
15:30-16:00 Kammer Ensemble Lübeck
16:30-17:00 Samba Primeiro
17:30-18:00 Nefta Lee

HanseChef
07:30-20:00 HanseChef konkurranse

Gamle Oksøy
10:00-20:00 Besøk en maritim utstilling ombord på Gamle Oksøy

Schøtstuene
10:00-20:00 Uteaktiviteter for barn; smie, vannåkbæring, lykkehjul osv.
12:00-20:00 Café ved Bellevue
11:00-15:00 Gamle håndverksteknikker ved Bergen Husflidslag
17:00-17:30 Volve Vokal
17:00-17:30 «Hansaspill på Bryggen» ved Bergen Byspill. Start foran Bredsgården, slutter på Schøtstuene.
18:00-18:30 «Hansaspill på Bryggen» ved Bergen Byspill. Start foran Bredsgården, slutter på Schøtstuene.
19:00-19:30 «Hansaspill på Bryggen» ved Bergen Byspill. Start foran Bredsgården, slutter på Schøtstuene.

Det Hanseatiske Museum
09:00-18:00 Omvisning hver hele time på norsk/engelsk/tysk/fransk/spansk
Familieoppgaver på mange språk
Slektsgransking ved Slekt og Data Hordaland

Dramshusen skur
10:00-18:00 Aktiviteter for barn med blant annet tørrfiskbanking
12:00-14:00 Nordahl Anthonisen vraker tørrfisk

Litteraturhuset
09:30-11:00 Populærvitenskapelig foredrag med Kjetil Henjum. Tysk i norske dialekter i samarbeid med FAU/ Hordaland Fylkeskommune
11:00-13:00 Quiz basert på byvandring og foredragene

Kunstlogen
11:00-18:00 This contains art! Kunstlogen på Vågsallmenningen – kunst, kunsthåndverk og design fra Bergen og omegn

Barnas kulturhus
10.00 og 11.30 Forestillingen “Den syngende tørrfisk” for barnehager og barnefamilier.

Bymuseet 
10:00-18:00 Bryggens museum
09:00-18:00 Rosenkrantztårnet
10:00-16:00 Håkonshallen
10:00-18:00 Åpen Kafé i Kapteinvaktmesterboligen
10:00-18:00 Åpen kafé Gullskoen

Byvandring
12:00-13:30 «Bergen, hanseatene og alkoholen». En kulturhistorisk byvandring med vekt på bergenske drikkeskikker
Informasjon og påmelding:
Norske Akevitters venner, Bergenhus v/ Egil Ertresvaag
Egil.ertresvaag@gmail.com

Tidsreiser
18:30-19:00 Vitalibrødrene anriper Bergen på Bryggen

Mariakirken
09:00-16:00 Åpen kirke Inngang kr 50
16:30-17:00 Volve Vokal
19:00-20:00 Bergen Domkor. Musikk av Monteverdi, Schütz og Bach. Dirigent domkantor Sigurd Melvær Øgaard.

Korskirken
19:30-20:30 Eikanger Bjørsvik Musikklag

Nykirken
15:00-19:00 Sosialt kulturarrangement for aldersgruppen 11-15 år Mat, workshops og konsert.

Erkebispegården
21:00-23:00 Confusion (Jazz-fusion) i samarbeid med Evans Jazzklubb. (Dørene åpner kl 20.30) Billetter kr 100/50

BRYGGERIET – ZACHARIASBRYGGEN
22:30-02:30 Hansa Fest med Andy & Ronny fra Tirol

Program Kart NO

Lørdag 11. Juni

Parader
10:00-11:00 Bunadsparade fra Hansamarkedet til Fisketorget.
16:00 -16:45 Regnbueparade – oppstart ved Torgallmenningen.

Torgallmenningen
10:00-10:30 Skjold Nesttun Janitsjar
11:00-11:30 Ladezers Limbazi Dancegroup
12:00-12:30 Seniordans Norge
13:00-13:30 Sakala Male Voice Choir
14:00-14:30 Wilga
15:00-17:30 Regnbuedagene
18:00-18:30 Folk dance ensemble Ligo
19:00-19:30 Dragefjellets musikkorps

Fiskehjellen
11:00-11:30 Chansemble 3einhalb
12:00-12:30 Skaz
13:00-13:30 Namikatse
14:00-14:30 Bergen brannkorps musikkorps
15:00-15:30 Sund trekkspillklubb
16:00-16:30 Alverflaten Jazzband
17:00-17:30 Strilaringen
18:00-18:30 Deventer Hanzezanger
19:00-19:30 Wilga

Mecklenburg-Vorpommern Dorf (Rostock)
10:00-10:30 DJ Karsten
12:00-12:30 Kirksis
13:00-14:00 Music Theater
14:00-14:30 Safir blandet kor
15:00-15:30 Sigulda school of Arts “Baltais Fligelis” ensemble
16:00-16:30 Kirksis
17:00-17:30 Deventer HanseSingers
18:00-18:30 Memory game
19:00-19:30 Music Theater

Hanseatic corner
11:00-11:30 Stader Hafensänger
12:00-12:30 Shantychoir Herford
13:00-13:30 BUL ervingen
14:00-14:30 Deventer Hanzezangers
16:00-16:30 Kammer OrkesterLübeck
17:00-17:30 Bergenhus Entusiastkor
18:00-18:30 Bjørgvin Vokal
19:00-19:30 Chor und Orchester des Königin-Mathilde-Gymnasiums Herford

 Bryggestredet
12:30-13:00 Jagdhornbläser Warstein
13:30-14:00 Pärnu Peiarid
15:30-16:00 Kleine Besetzung Osterburger Blasmusikanten
16:30-17:00 Straupe Choir
17:30-18:00 Valmiera Manskor
18:30-19:00 Lübeck Kammer Orkester

Festningskaien
11:00-11:30 Chor und Orchester des Königin-Mathilde-Gymnasiums Herford
12:00-12:30 Lübeck Kammer Orkester
13:00-13:30 Stader Hafensänger
14:00-14:30 Shantychoir Herford
15:00-15:30 Samba Primeiro
16:00-16:30 Bergen mannskor
17:30-18:00 Samba Primerio
19:00-19:30 Bergen Pipes and Drums

Bergen Kokkenes Mesterlaug
07:00-15:00 Sjømatkonkurranse : Årets Sjømatkokk 2016 – Fokus på tørrfisk, festningskaien

Gamle Oksøy
10:00-20:00 Besøk en maritim utstilling ombord på Gamle Oksøy

Hanseatisk museum
09:00-18:00 Omvisning hver hele time på norsk/engelsk/tysk/fransk/spansk
Familieoppgaver på mange språk
Slektsgransking ved Slekt og Data Hordaland

Schøtstuene
10:00-18:00 Uteaktiviteter for barn; smie, vannåkbæring, lykkehjul osv.
12:00-18:00 Café ved Bellevue
11:00-15:00 Gamle håndverksteknikker ved Bergen Husflidslag
12:00-18:00 Kipebinding ved Samson Øvstebø
12.00-12.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg
13.00-13.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg
14.00-14.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg

Dramshusen skur
10:00-18:00 Aktiviteter for barn med blant annet tørrfiskbanking
12:00-14:00 Nordahl Anthonisen vraker tørrfisk

HANSEartWORKS
12:00-18:00 Åpent galleri Kraft, S12 og Rådhuset
14:00 Kunstnerpresentasjoner på S12

Barnas kulturhus
13:00-16:00: Verksted og forestillingen “Den syngende tørrfisk”  for barnefamilier.

Kunstlogen
10:00-18:00 Kunstlogen på Vågsallmenningen-kunst, kunsthåndverk og design fra Bergen og omegn

Bymuseet
10:00-18:00 Bryggens museum
10:00-18:00 Rosenkrantztårnet
10:00-16:00 Håkonshallen
10:00-18:00 Åpen Kafé i Kapteinvaktmesterboligen
10:00-18:00 Åpen kafé Gullskoen
12:00-12:30 Miniparade Fisketorget – Bergenhus
13:00 og 14:00 Demonstrasjon av håndkanoner på Bergenhus
13:00-16:00 Demonstrasjon av middelalder håndverk – Bergenhus

Byantikvaren 
12:00 – 15:00 Besøk i middelalderruinen etter Norges første rådhus, Nikolaikirkeallemenningen

Tidsreiser
13:00-13:30 Vitalibrødrene anriper Bergen på bryggen

Torgdagen
10:00 Bunadsparade
10:00-10:30 Defilering av gamle bruksbåter fra Tollbodkaien til Fisketorget
10.30 Rutebåtene fra distriktet rundt Bergen ankommer.
11:00-13:00 Oppstart med kulturelle innslag
13:00-13:30 Roregatta med gamle bruksbåter på Vågen
14:00-16:00 Underholdning
15:45 Rutebåtene har felles avgang fra Bergen
17:00-19:00 Ausekarane

Mariakirken
09:00-10:15 Flerspråklig gudstjeneste
11.30-13.00 «Skattejakt i Mariakirken»
21.00-TBA  «Barokkmusikk i sommernatten». Anette Bjørnenak, blokkfløyter, Ranveig Helen Lægreid, sang, Ines Maidre, cembalo, Tone Nilssen, viola da gamba. Musikk av Händel, Pepusch, Scarlatti og Purcell.

Nykirken
17:00-18:30 Studentersangforening

Litteraturhuset
15:00-17:00 Lübeck som kulturby og krimkulisse

Altona Vinbar
18:00-19:00 Reisen til det ukjente! En fortellerforestilling om ungdommene som ble voksen i et fremmed land i regi av HiB

Bondens marked
10:00-20:00 Nikolaikirkeallmenningen

Gastronomic Hansa Knowledge Symposium
09:30 – 17:00 Academia Europea, the Bergen Hub arrangerer tørrfisk seminar, krever påmelding
, Engelsk

BRYGGERIET – ZACHARIASBRYGGEN
22:30-02:30 Hansa Fest med Andy & Ronny fra Tirol

Program Kart NO

Søndag 12. Juni

Parader og åpninger
14:30-15:30 Avslutningsparade fra Hansamarkedet til Torgallmenningen
18:00 Sykkelstunt v/Eskil Rønningsbakken over Vågen.

Torgallmenningen
10:00-10:30 Ladezers Limbazi Dancegroup
11:00-11:30 Skaz
12:00-12:30 Shantychoir Herford
12:30-13:30 Nesttun Unge Strykere med latvisk kor og Folkedansgruppene “Perkonkalns” og “Bergausis”
15:30-17:00 Avslutningsseremoni med påfølgende konsert av Sjøforsvarets Musikkorps og Eikanger Bjørsvik

Fisketorget
10:00-10:30 Chansemble 3einhalb
11:00-11:30 Rostock Hanse duo
12:00-12:30 Midtun Pavilion Orkester
14:00-14:30 Who Cares

Fiskehjellen
11:00-12:00 Tørrfiskoperaen “Querini” fra Røst i Lofoten.
13:00-14:00 Tørrfiskoperaen “Querini” fra Røst i Lofoten

Mecklenburg-Vorpommern Dorf (Rostock)
11:00 – 12:00 Good Morning with DJ Karsten  
14:00-15:00 Music Theater Cammin and Memory Game 
15:00 Time to say goodbye 

Hanseatic Corner
11:00-11:30 Bergen Brannkorps
12:00-12:30 Blasorchester Feuerwehr Herford

Bryggestredet
11:00-11:30 Bergens Turnforeningsorkester

Festningskaien
10:30-11:00 Shantychoir Herford

Gamle Oksøy
10:00-14:30 Besøk en maritim utstilling ombord på Gamle Oksøy

Matarena
12:00 – 14:30 Barneaktivitet, Lag Tørrfisk Bolinhos sammen med dyktige kokker fra Bergen Kokkenes Mesterlaug og elver fra kokkelinjen. For påmelding send mail til ingerid@matarena.no innen 11.06 eller meld deg på ved markedet mellom 10-12 søndag.

Schøtstuene
10:00-18:00 Uteaktiviteter for barn; smie, vannåkbæring, lykkehjul osv.
12:00-16:00 Café ved Bellevue
12.00-12.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg
13.00-13.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg
14.00-14.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg

Hanseatisk museum
09:00-18:00Omvisning hver hele time på norsk/engelsk/tysk/fransk/spansk
Familieoppgaver på mange språk
Slektsgransking ved Slekt og Data Hordaland

Tidsreiser
12:00-12:30 Vitalibrødrene anriper Bergen på Bryggen

Dramshusen skur
10:00-16:00 Aktiviteter for barn med blant annet tørrfiskbanking
12:00-14:00 Nordahl Anthonisen vraker tørrfisk

Bergen domkirke
11:00-12:15 Gudstjeneste
14:00-15:15 «Ballade og hjarteklang» med Bergen Domkirkes Jentekor og Sus. Dirigent Eirin Beate Åserud-Løvlid

Bymuseet
10:00-17:00 Bryggens museum
10:00-17:00 Rosenkrantztårnet
10:00-16:00 Håkonshallen
10:00-17:00 Åpen Kafé i Kapteinvaktmesterboligen
10:00-17:00 Åpen kafé Gullskoen
12:00-12:30 Miniparade Fisketorget – Bergenhus
13:00 og 14:00 Demonstrasjon av håndkanoner, Bergenhus
13:00-16:00 Demonstrasjon av middelalder håndverk, Bergenhus

Nykirken
11:00-12:15 Sansegudstjeneste med dåp
19:00-20:30 Konsert med Bergen Unge Strykekvartett og Thea Haugen. Billetter 150/50. Dørene åpner kl. 1830.

Mariakirken
11:00-12:00 Gudstjeneste (Den Anglikanske kirke
14:00-16:00 «Skattejakt i Mariakirken»
18:00-19:00 Gudstjeneste (Den Norske kirke)

HANSEartWORKS
12:00-18:00 Kraft,  S12 og Rådhuset

Kunstlogen
10:00-16:00 Kunstlogen på Vågsallmenningen-kunst, kunsthåndverk og design fra Bergen og omegn

Byantikvaren
12:00 – 15:00 Besøk  middelalderruinen etter Norges første rådhus, Nikolaikirkeallemenningen

Program Kart NO

Praktisk informasjon om folkefesten

Hansadagene vil sette sitt preg på byen mellom torsdag 9. og søndag 12. juni.

Vi oppfordrer alle til å reise kollektivt, sjekk Skyss.no for ruter. For strilene er det også mulig å ta fjordabåt til sentrum i anledning Torgdagen på lørdagen, se  fjordabaatane.no

  •  Bryggen vil være stengt for all trafikk mellom fredag klokken 17.00 og søndag klokken 20.00.
  • Det blir begrenset adgang i Vågen, mange båtplasser er allerede forhåndsbestilt.
  • Det er generelt droneforbud over hele sentrum

kart_Hansadagene_NY
Facebook